Styczeń w DKK

Zimowa temperatura za oknem nie ostudziła gorącej dyskusji podczas styczniowego spotkania DKK. Jej przedmiotem były „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris oraz „Kobieta w Watykanie” Magdaleny Wolińskiej-Riedi.

Wokół „Tatuażysty” narosło dużo kontrowersji. Powieść Nowozelandki odniosła ogromny sukces na arenie międzynarodowej oraz w Polsce, przez niektórych podawana jest jako przykład, jak o tym temacie pisac się nie powinno. Okładkowy opis, iż jest to powieść oparta na faktach, jest dużym nadużyciem. Członkom DKK obozowa historia Lale Sokołowa wydała się mało wiarygodna, a całe Auschwitz wyidealizowane, odrealnione i uromantycznione. Jako źródło wiedzy o życiu w Auschwitz-Birkenau zupełnie sie nie sprawdza, ale jako powieść – zdaniem dyskutantów – ujdzie. Kilku z uczestników dysputy zadeklarowało nawet chęć przeczytania drugiej części książki („Podróż Cilki”, wyd. 2020).

Dzięki reportażowej „Kobiecie w Watykanie” czytelnicy mogli przekonać się, jak się żyje w najmniejszym państewku świata. Autorka przez kilkanaście lat mieszkała za Spiżową Bramą i udało jej się w ciekawy sposób opisać tamtejsze życie codzienne. Książkę, bogatą w ciekawostki, wszystkim czytało się dobrze, choć padło nieśmiałe stwierdzenie, że momentami nużyła swoją zbytnią szczegółowością. Lektura okazała się pretekstem do podzielenia się własną, dość specyficzną, wiedzą na temat Watykanu, w książce Magdaleny Wolińskiej-Riedi nieujętą. Dzięki temu spotkanie zakończyło się w znakomitej atmosferze.

(AR)

ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2019