Historii poszukiwanie (gra miejska)

Na dworze zrobiło się w końcu ciepło, a z pierwszymi powiewami wiosny rozpoczął się wysyp gier miejskich i terenowych. Jest to doskonały sposób na poznanie dziedzictwa kulturowego oraz sprawdzenie swej kondycji fizycznej.

To już piąta edycja gry miejskiej organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Lesku, a jej uczestnikami są uczniowie leskich szkół średnich tj. Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Leśnych oraz Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych.

Lesko jest miastem z ponad 500-letnią historią (na drugi rok będziemy obchodzić 550-lecie miasta), dlatego w grze miejskiej można wykorzystać wiele miejsc i osób związanych z Leskiem. W tegorocznej grze najpierw trzeba było rozwiązać 16 zagadek, liczył się spryt, kojarzenie faktów, znajomość historii, ulic i miejsc. Drugi etap gry to już szybki bieg w odgadnięte miejsca, gdzie należało zrobić zdjęcie.

Wszystkie drużyny w zaskakująco krótkim czasie wykonały zadania. Najszybsi okazali się jednak uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, im przypadło w udziale pierwsze miejsce. Drugie miejsce wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych, trzecie drużyna z Zespołu Szkół Leśnych.

Oto przykłady zagadek historycznych z jakimi zmierzyła się młodzież:

  • Gdzie Jadwiga, Józef, Marian i Mieczysław grają w szachy? (Chodzi oczywiście o leskie Źródełka).
  • Wotum dziękczynne, ma już 156 lat. (Chodzi o kapliczkę wzniesioną w 1863 r. przez aptekarza Roberta Barańskiego jako wotum dziękczynne za powrót syna z powstania styczniowego. Kapliczka znajduje się na ulicy Unii Brzeskiej).


Dziękujemy uczestnikom gry, szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli przygotowujących młodzież do spotkania z lokalną historią. Już dziś zapraszamy za rok do kolejnych zmagań z historią i kondycją fizyczną!

B. Pyznarska


Gra miejska (regulamin)
ZAMKNIJ... (c) PiMBP w Lesku, 2019